Raport techniczny

========
Raport techniczny z projektu mobilnyROS nr 03
========

Dawno nie było raportu technicznego, więc oto jest.

Jako że na dni 29-30 planowane są działania zmierzające do przywrócenia pełnej świetności zewnętrznej powłoce ROSa (karoserii), zakupione zostały liczne groźne substancje chemiczne, które mają być w tym procesie pomocne. Miejscem zakupu był nieduży sklep motoryzacyjny na warszawskich Bielanach, którego adres nie będzie podany. Stanie się tak ze względu na fakt, iż nie chcemy nie zdradzać szczegółów mogących pozwolić na identyfikację naszego eksperta, którego jasne, przejrzyste i fachowe wypowiedzi będą przytaczane jako dodatek do opisu poszczególnych materiałów.

Oto ich wykaz:

1. mata  z włókien szklanych + żywica poliestrowa

Służą do wypełniania ubytków w karoserii. Układając odpowiednio matę z włókien szklanych i nasączając ją żywicą epoksydową można uzyskać laminat – elastyczny materiał, cechujący się stosunkowo dużą sztywnością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku ROSa przyda się do łatania największych dziur, których dłuższy wymiar przekroczy ~5 cm.

Zapis dialogu z ekspertem [E]:

E: „Jakie masz Pan dziury w tym samochodzie? Takie?” [tu pokazuje kartkę o wymiarach  ~5x7cm]

– No, tego, panie, różne, takie też….

E: „Uuu… to będziesz Pan tego potrzebował…”

2. szpachlówka wzmacniana włóknem szklanym

Również służy do wypełniania ubytków w karoserii. Mniejszych. Plastyczna masa, cechująca się dobrą zdolnością wypełniania nierówności i otworów, nałożona na tymczasowe podłoże (kawałek w miarę sztywnego materiału) przyłożone do dziury w karoserii od jej wewnętrznej strony, po upływie określonego czasu sztywnieje, tworząc wytrzymałą, podatną na obróbkę mechaniczna (np. szlifowanie) warstwę. Jednak ten materiał po zeszlifowaniu nie daje powierzchni dostateczne gładkiej, żeby nie wyróżniać się na tle pozostałego obszaru karoserii samochodu. Dlatego też wskazane jest położenie kolejnej warstwy – szpachlówki wykończeniowej.

Wypowiedź eksperta:

E: „Jak masz pan mniejszą, dziurę, o taką…” [tu zgina kartkę na pół] „…to kładziesz Pan pod nią szmatke, walisz szpachlówke i czekasz aż bedzie dobrze.”

3. Szpachlówka wykończeniowa

Jak sama nazwa wskazuje, służy do estetycznego wykończenia wypełnienia ubytku. Łatwo daje się szlifować, pozwala uzyskać powierzchnię o dużej gładkości.

[Niestety na temat tego produktu Ekspert nie miał nic szczególnego do powiedzenia]

4. Preparat zabezpieczający na rdzę.

Preparat, który położony na zardzewiałą powierzchnię metalową, zapobiega jej dalszemu korodowaniu.

Wypowiedź eksperta:

E: „Jak Pan bedziesz chciał rdze do gołej blachy oskrobać to może być że pół samochodu pójdzie. A wystarczy że te płaty co łatwo odchodzą zedrzesz, tym posmarujesz i bedzie sie trzymać.”

Pozostaje mieć nadzieję że warunki pogodowe i organizacyjne pozwolą pełnej entuzjazmu Ekipie Mobilnego (pokrzepionej radą i dobrym słowem niezależnego Eksperta) przystąpić do prac remontowych i z powodzeniem je zakończyć. Czy tak się stanie – o tym w następnym raporcie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s