Formalności: podatek

Zakup ROSa (i innych podobnych obiektów) jest czynnością cywilnoprawną i zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu… 😦 Przepisy mówią, że kwestię podatku należy uregulować w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

Dziś został zapłacony podatek od ROSa.

Żeby stosowny podatek uiścić, należy wypełnić formularz PCC-3 oraz (ze względu na fakt, że ROS ma dwóch opiekunów prawnych – wiadomo, jak to mówią, każdy sukces ma wielu ojców… 😉 ) PCC-3/A. Formularze można z łatwością znaleźć w Internecie.

Ich wypełnienie nie powinno stanowić większego problemu, jednak dwie rzeczy mogą być mylące:

  • formularz PCC-3 pkt C (24) Zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej – według US „zwięzłe” oznacza wklepanie tam wszystkich danych samochodu jakie występują na umowie (marka, model, rok produkcji, numery: rejestracyjny, silnika, nadwozia) oraz dane sprzedającego (imię, nazwisko i adres są wystarczające)
  • formularz PCC-3 pkt B.1 (7) Podmiot składający deklarację – Pani w pierwszym okienku stwierdziła, że zaznaczenie kratki 1 (podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku) jest błędem i należy zaznaczyć kratkę 5 (inny podmiot). Jest to o tyle dziwne, że już w formularzu PCC-3/A, w punkcie B.3 (21) Rodzaj podmiotu należy zaznaczyć kratkę numer 1 (podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku). Czy w tym szaleństwie jest metoda? Nie wiadomo, ale tak wypełnione formularze zostały zaakceptowane.

Stawka podatku dla umowy sprzedaży samochodu to 2% od kwoty wpisanej na umowie – informacja potrzebna w punkcie D (26).

Wypełnione i podpisane przez obie osoby formularze należy zanieść do właściwego urzędu skarbowego, złożyć je w okienku, następnie zgłosić się do kolejnego okienka o wyrobienie pokwitowania wpłaty, po czym w następnym okienku uiścić wyliczony podatek. Bułka z masłem.

Reklamy

1 thought on “Formalności: podatek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s